<< تحصیل در فنلاند >>


1395/09/22 | نوشته ی: مدیر سایت |   950


 

چرا تحصیل در فنلاند ؟

تحصیل در فنلاند، بورسیه تحصیلی در فنلاند و ادامه تحصیل در فنلاند از پر طرفدارترین حوزه های تحصیلی هستند. کشور فنلاند یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیا را دارا می باشد و دارای دانشگاه های معتبری است. در سال ۲۰۱۲ سیستم آموزشی این کشور به عنوان بهترین سیستم آموزشی دنیا معرفی شد. کیفیت بالای تدریس٬ توجه به نیاز جامعه و قراردادن تجارت و صنعت در مواد درسی و همچنین آموزش مهارت در کنار تئوری موجب شده که این کشور به یکی از کشورهای دانشجو پذیر تبدیل شود. همچنین یکی از دانشگاه های این کشور جزء صد دانشگاه برتر دنیا می باشد. ۱۱۵۰۰ دانشجو در کشور فنلاند از بیش از ۱۰۰ کشور دنیا مشغول به تحصیل هستند. برای تحصیل در فنلاند نیاز به دانستن زبان فنلاندی نیست و دانشگاه های این کشور بیش از ۳۰۰ رشته به زبان انگلیسی ارائه می کند. 

 

از آغاز سال ۲۰۱۶ تحصیل در رشته های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه ای شد.  

دولت فنلاند مانند دولت سوئد، قوانین شهریه ای شدن دانشگاه های این کشور را برای دانشجویان غیر اروپایی تصویب کرد. این قوانین از ژانویه ۲۰۱۶ اجرایی خواهند شد. البته تا سال ۲۰۱۷ پرداخت این شهریه اختیاری و پس از آن اجباری خواهد بود. در این خصوص دانشگاه ها برای تعیین شهریه تصمیم گیرنده خواهند بود ولی دولت حداقل شهریه سالیانه ۱۵۰۰ یورو را الزامی کرده است. این شهریه فقط مربوطه به دوره های تا مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی خواهد بود. البته بیشتر دانشگاه ها شهریه بالای ۱۰ هزار یورو را تصویب کرده اند. دوره های دکتری و کلیه دوره های به زبان فنلاندی از این قانون مستثنی هستند و همچنان رایگان خواهند ماند. وزارت آموزش فنلاند گفته است که هدف از تصویب این قانون افزایش کیفیت آموزش و همچنین افزایش بورسیه های تحصیلی بوده است. 

 

سیستم آموزشی:

در کشور فنلاند سیستم آموزش رایگان و از سن ۷ تا ۱۶ سالگی اجباری می باشد. علاوه بر نداشتن شهریه دولت تمامی هزینه های دانش آموزان در این مقطع تحصیلی از جمله غذا و کتاب و سایر لوازم التحریر را پوشش می دهد. مقاطع تحصیلی اجباری در فنلاند به زبانهای سوئدی و یا فنلاندی می باشد که به انتخاب خانواده بستگی دارد و در طی تحصیل نیز زبان انگلیسی به دانش آموزان آموزش داده می شود. پس از اتمام دوره اجباری تحصیلات دانش آموزان می توانند در صورت تمایل به مدرسه های علمی و کاربردی و یا دبیرستان بروند که از سن ۱۶ تا ۱۹ سالگی را شامل می شود و جزء تحصیلات اختیاری می باشد. در نهایت دانش آموزان می توانند به دانشگاه رفته و تحصیلات عالیه داشته باشند. لازم به ذکر است که کشور فنلاند امتحان ورودی برای دوره های لیسانس در دانشگاه قرار داده و معمولا اکثر رشته های دوره لیسانس به زبان فنلاندی می باشد. دوره لیسانس در این کشور ۳ سال٬ دوره فوق لیسانس ۲ سال و دکترا نیز بین ۳ تا ۴ سال طول می کشد. دوره لیسانسیت نیز مانند دکترا می باشد با این تفاوت که تز دوره لیسانسیت با شرایط کمتر و آسانتری مورد قبول واقع می شود. 

 

شرایط پزیرش:

دوره لیسانس در فنلاند: تحصیل در دوره لیسانس در دانشگاه های فنلاند نیاز به گذراندن امتحان ورودی دارد و همچنین تعداد کمی رشته به زبان انگلیسی تدریس می شود. دوره فوق لیسانس در فنلاند: داشتن مدرک زبان معتبر (اکثر دانشگاه های فنلاند نمره آیلتس ۶.۵ را جزء شرایط پذیرش خود قرار داده اند) همچنین برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های معتبر این کشور داشتن معدل بالا الزامی می باشد. 

 

مدارک مورد نیازبرای اخذ ویزا:

متقاضیان می توانند در سایت اداره مهاجرت فنلاند اقدام نموده و مدارک خود را آپلود نمایند تا برای ویزای دانشجویی فنلاند درخواست بدهند.

مدارک مورد نیاز

• پر کردن اپلیکیشن فرم

• یک عدد عکس سایز پاسپورتی

• پاسپورت معتبر (دقت نمایید که پاسپورت حتما باید امضا داشته باشد)

• نامه پذیرش

• مدرکی نشاندهنده محل اقامت شما در فنلاند

• نامه بانکی به اسم شخص متقاضی به میزان حداقل ۶۷۲۰ یورو هزینه زندگی در سال و یا ۵۶۰ یورو در ماه (نامه بانکی به اسم والدین متقاضی و یا شخص دیگر مورد قبول نمی باشد)

• مدرک نشاندهنده هرگونه بورسیه دریافتی

• نامه ای حاوی اطلاعات تماس کنونی متقاضی و شماره تلفن بمنظور پست کارت اقامت

• مبلغ ۳۳۰ یورو هزینه ویزا

• مدرک بیمه درمانی