<< احترام و اعتبار ایرانی در کانادا >>


1395/07/13 | نوشته ی: مدیر سایت |   3598ایرانیان به چشم کانادایی‌ها معتبر و محترمند؛ جامعه‌ای که رو به جلو حرکت می‌کند و موقعیت خود را به لحاظ کیفی و کمی تقویت می‌کند. اینجا ایرانیان را معمولا مردمی موفق می‌شناسند که عمدتا تحصیل‌کرده‌اند و شرایط مالی مطمئنی دارند و به همین دلیل در قسمت مطمئن و باثبات‌ طبقه متوسط شهری قرار می‌گیرند و سرمایه‌ای ارزشمند محسوب می‌شوند.
کافی است در فهرست نام مدیران و کارمندان عالی‌رتبه معتبرترین شرکت‌های کانادایی –در هر حوزه‌ای که فعالند- جست‌وجو کنیم، حتما نام یک یا چند ایرانی را در ردیف‌های بالا خواهیم دید. به همین نسبت حضور ایرانیان در عرصه‌های خرد و کلان تصمیم‌گیری نیز نشانه دیگری است. شاید وجه آشکار آن انتخابات پارلمانی پارسال باشد که دو ایرانی خوش‌نام از دو منطقه مهم تورنتو به پارلمان کانادا راه یافتند، اما وجوه پنهان دیگری نیز هستند که باید آن را در لایه‌های دیگری جست‌وجو کرد: از جمله در افزایش دامنه فعالیت‌ و تاثیرگذاری نهادهای اجتماعی ایرانی در سال‌های اخیر. به جز اینها می‌توانیم در حوزه کسب و کارهای کوچک سری بگردانیم. حضور پررنگ ایرانیان در این حوزه، به خصوص در بخش مسکن چنان قابل توجه است که اگر کسی نداند، گمان می‌کند جمعیت ایرانیان کانادا، با این حوزه عمل گسترده چیزی در حد و اندازه جامعه‌ بزرگ و قدرتمندی مثل چینی‌ها است که البته این طور نیست. اما سوال اینجاست که ایرانی‌ها چه ویژگی‌هایی دارند که موفق به نظر می‌رسند؟

طبق آخرین آمارهای رسمی، جمعیت ایرانیان کانادا در سال ۲۰۱۱، بیش از ۱۶۰ هزار نفر بوده است. این آمار، به خصوص با احتساب موج جدیدی مهاجرت ایرانیان پس از سال ۱۳۸۸ افزایش چشمگیری داشته است. بنابر آمار غیزر رسمی حدود ۲۰۰ هزار ایرانی و ایرانی‌تبار در کانادا زندگی می کنند. جمعیتی که نه‌تنها یک سرمایه ملی برای کانادا محسوب می‌شود، بلکه می‌تواند سرمایه‌ای عظیم هم برای جامعه ایرانی در خارج از کشور محسوب شود؛ سرمایه‌ای که می‌تواند ظرفیتی عظیم را در حوزه‌های مختلف اقتصاد، علم و فرهنگ آزاد کند، کمااینکه اکثر قریب به اتفاق این مهاجران، به خصوص آنها که در سال‌های اخیر به کانادا مهاجرت کرده‌اند، در کشور خود نقشی فعال و تاثیرگذار در همه این حوزه‌ها داشته‌اند.