<< آشنایی با ایرلند >>


1395/07/10 | نوشته ی: مدیر سایت |   9849


ایرلند:

جمهوری ایرلند یکی از کشورهای شمال غرب اروپاست. مرزهای کنونی این کشور پنج ششم خاک جزیره ایرلند را دربر می‌گیرد.    
این کشور از شمال با ایرلند شمالی که بخشی از انگلیس است، از غرب با اقیانوس اطلس و از شرق با دریای ایرلند همسایه است.

ایرلند یکی از کشورهای ثروتمند دنیاست. ایرلند از نظر رشد تولید ناخالص داخلی پنجمین کشور جهان و از نظر شاخص توسعه انسانی، پنجمین کشور جهان است.             

این کشور عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است.

 

سیاست در ایرلند:

رئیس جمهور ایرلند رئیس حکومت در این کشور است که برای دوره‌ای هفت ساله انتخاب می‌شود و تنها دو بار می‌تواند به این سمت انتخاب شود.

هرچند ریاست‌جمهوری در ایرلند بیشتر جنبه تشریفاتی دارد اما بر اساس قانون اساسی اختیاراتی هم دارد. نخست‌وزیر ایرلند را رئیس جمهور به مجلس معرفی می‌کند.

نخست وزیر معمولا رئیس حزب برنده در انتخابات عمومی مجلس است. معمولا اعضای هیات دولت در ایرلند به صورت ترکیبی از چند حزب تعیین می‌شوند. این اتفاق از سال 1989 در این کشور بدون استثنا در همه دولت‌ها اجرا شده است.

دو مجلس این کشور شامل سنا و ملی است. مجلس سنا 60 عضو دارد و مجلس ملی 166 عضو. انتخابات مجلس ملی هر هفت سال یک بار برگزار می‌شود.

 

اقتصاد در ایرلند:

تولید ناخالص داخلی ایرلند 5/187 میلیارد دلار است. دو میلیون و 210 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن پنج درصد است.

هفت درصد از مردم ایرلند زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در آن 7/4 درصد است.

محصولات صادراتی ایرلند شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، کامپیوتر، مواد شیمیایی، دارو، حیوانات زنده و محصولات حیوانی است که به کشورهای آمریکا (7/18 درصد)، انگلیس (9/17درصد)، بلژیک (4/14 درصد)، آلمان (8/7 درصد)، فرانسه (8/5درصد) و ایتالیا (4/2درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، تجهیزات پردازش داده‌ها، نفت و مشتقات آن، منسوجات و پوشاک است که از کشورهای انگلیس (37/5درصد)، آمریکا (5/11 درصد)، آلمان (6/9 درصد) و هلند (6/4 درصد) وارد می‌شود.

مردم ایرلند

جمعیت این کشور چهار میلیون و 109 هزار و 86 نفر است که میانگین سنی آنها 3/34 سال است. امید به زندگی برای زنان 7/80 سال و برای مردان 27/75سال است.

اغلب مردم این کشور مسیحی کاتولیک هستند و زبان‌های رسمی آن انگلیسی و ایرلندی است.

 

ایرلند در یک نگاه
مساحت             70,280 کیلومترمربع
جمعیت 4,109,086 نفر
پایتخت دوبلین
واحد پول یورو
دامنه اینترنتی ie.
پیش شماره 353+

 

آب و هوای ایرلند:

ایرلند از آب و هوای بی نظیری برخوردار است و  آب و هوای آن همیشه موضوع مکالمات بین مردم بوده است. آب و هوای ایرلند بسیار خوشایند و مطبوع و دمای هوا در طول سال معتدل است یعنی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد است. در زمستان های ایرلند معمولا دمای هوا بین 40 الی 50 درجه فارنهایت (4 تا 10 درجه سلسیوس) و در تابستانهای آن بین 60 الی 70 درجه فارنهایت (16 الی 21 رجه سلسیوس) متغیر است.
بارش باران در ایرلند زیاد و بارش برف کم است. در مناطق غربی بیشترین تراکم و در مناطق شرقی کمترین تراکم هوا وجود دارد و اغلب در تابستان بارندگی رخ می دهد. طوفان و بارشهای شدید از سوی اقیانوس اطلس می تواند بدون پیشبینی رخ دهد. آب و هوای ایرلند بسیار متغیر است و پس از چند دقیقه هوای آفتابی ممکن است باران یا رگبار ببارد و دوباره هوا آفتابی شود. بنابراین پیش بینی وضع هوا برای شما بسیار دشوار خواهد بود. اغلب بارش باران زیاد طول نمی کشد و به شکل باران با قطرات ریز یا درشت و کوتاه مدت هستند. پس از بارندگی ها شاهد رنگین کمانهای زیبایی خواهید بود.
روشنایی روزهای آفتابی تابستان در ایرلند تا پاسی از شب ادامه دارد و شبها بیشتر  حالت گرگ و میش و سرخی غروب به خود می گیرند تا اینکه در تاریکی مطلق فرو روند.

 

 

شهرهای ایرلند:

ایرلند از ۴ استان اولستر، کناخت، لینستر و مانستر و ۳۴ شهرستان تشکیل شده‌است .

 

مردم ایرلند:

مردم ایرلند علاقه زیادی به گفتگو و معاشرت با مردم دیگر دارند. رفاقت و میهمانوازی مشهور مردم ایرلند، زندگی در این کشور، مخصوصا زندگی دانشجویی را برای دانشجویان بین المللی آسانتر می سازد.
 

موسیقی ایرلندی:

یکی از ویژگی های خاص ایرلند اجرای"سنت موسیقی زنده" در هر جای ممکن است، از معرکه های خیابانی گرفته تا کافه های موسیقی، جاییکه موسیقی سنتی دائما در حال رشد و شکوفایی است.
 

زبان:
اگرچه ایرلند زبان سلتیک و فرهنگ منحصر به فرد خود را دارد، اما امروزه انگلیسی، زبان گفتاری مردم ایرلند شده است. مردم ایرلند آنقدر زبان انگلیسی را روان و خوب صحبت می کنند که گویا این زبان در ایرلند بهتر از هرجای دیگر در دنیا بیان می شود. هرساله 150هزار دانشجو در تمام سنین و از هر جای دنیا برای تحصیل به ایرلند می آیند تا در مدارس و موسسات این کشور، از آموزش زبان انگلیسی در بالاترین کیفیت بهره مند گردند.

 

واحد پول:
از آنجایی که ایرلند عضو اتحادیه اروپا به شمار می آید واحد پول رایج در کشور یورو است.

 

ورزش و فعالیتهای تفریحی:


اطلاعات عمومی:

رانندگی در ایرلند: رانندگی در سمت چپ جاده انجام می شود و رانندگان و مسافران باید کمربند ایمنی خود را ببندند.
ممنوعیت سیگار کشیدن، 2004: در ایرلند جهت حفظ سلامت عمومی و کاهش بیماریهای ناشی از کشیدن سیگار، در محل کار و فعالیت همچنین در مکانهای عمومی مانند کافه، کلوبهای شبانه و رستورانها  سیگار کشیدن ممنوع شده است.  
جریان الکتریسته: 240 volts AC.
ساعت رسمی: ساعت ایرلند بر مبنای معیار ساعت گرینویچ (GMT) می باشد و برای استفاده بهینه از روشنایی روز، ساعت ها در ماه مارس یک ساعت به جلو کشیده می شوند و در ماه اکتبر یک ساعت به عقب برمی گردند.

 

مسافرت در ایرلند:

به دلیل وسعت کم کشور ایرلند، رفت و آمد در آن نسبتا آسان است.CIE (Coras Iompair Eireann)، سازمان حمل و نقل ملی، قطار، اتوبوس و کالسکه هایی را درون کشور جهت رفت و آمد افراد تامین کرده است. "راه آهن ایرلند"(Ianrod Eireann) سازمانهای حمل و نقل راه آهن سراسر کشور،  Dublin Area Rapid Transit (DART)  و دیگر سازمانهای راه آهن حومه را اداره می کند. شرکت خصوصی اتوبوس و کالسکه نیز موجود هستند.

سفر به انگلستان و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا هم از راه هوایی و هم از راه دریایی به آسانی امکان پذیر است. علاوه بر فرودگاههای مهم دوبلین، شانون، بلفاست و کورک، تعدادی فرودگاه محلی نیز در ایرلند موجود هستند. همه آنها خدمات منظمی را جهت سفر به (از) لندن (پرواز یک ساعته) ارائه می دهند و بسیاری از آنها پروازهای مستقیم به دیگر شهرهای (پایتختهای) اروپایی و آمریکایی دارند. شرکت "Ferry services" خدمات مسافربری از بندرهای سواحل غربی و شرقی به انگلستان، اسکاتلند، ولز و فرانسه ارائه می دهد.