<< اطلاعات عمومی کانادا >>


1395/06/28 | نوشته ی: مدیر سایت |   1562


 

 

 

پایتخت: اتاوا 
جمعیت: ۳۲ میلیون نفر 
مساحت: ۹۹۷۶۱۳۹ کیلومتر مربع 
زبان: انگلیسی و فرانسوی 
حکومت: نظام پادشاهی مشروطه، مبتنی بر دموکراسی پارلمانی. ملکه دارای مقامی تشریفاتی است و نخست وزیر بالاترین مقام رسمی کشور می باشد .
پول رایج: واحد پول رایج کانادا دلار کانادا است، که هر دلار ۱۰۰ سنت است. سکه های کانادایی به ترتیب ارزش، ۱ سنتی که penny نامیده می شود، ۵ سنتی که nickel می باشد، ۲۵ سنتی که dime است، ۵۰ سنتی quarter ( نیم دلار، که به ندرت دیده می شود‌) ۱ دلاری و ۲ دلاری است. اسکناس ها به ترتیب ارزش ۵ دلاری، ۱۰ دلاری، ۲۰ دلاری، ۵۰ دلاری، ۱۰۰ دلاری و ۱۰۰۰ دلاری چاپ می شوند. 

 


جمعیت خارجی:
بیش از ۴۰ درصد از جمعیت کانادا، انگلیسی تبار و ۳۰ درصد فرانسوی تبار هستند. همچنین جمعیت بزرگی از افراد آلمانی، هلندی و اوكراینی دارد. در دهه گذشته سیل عظیمی از مهاجران به ویژه از آسیا، آفریقا و آمریكای لاتین به طرف این كشور سرازیر شده اند.
موقعیت جغرافیایی:
کانادا از مجموعه ۱۰ استان وحوزه، در ۵ منطقه اصلی به نامهای Atlantic ،Central ،North ،Prairies و West Coast تشکیل شده است. 
منطقه آتلانتیک از مجموعه استانهای Prince Edward Island , New Foundland Labrador،New Brunswick و Nova Scotia تشکیل گشته است.مشاغلی چون ماهیگیری،‌ کشاورزی، جنگلداری، معدت کاری و جهانگردی در اقتصاد منطقه آتلانتیک نقش بسیار مهمی دارند .کانادای مرکزی از مجموعه استان های Ontario و Quebec تشکیل شده است. این منطقه پرجمعیت ترین ناحیه در کشور کانادا است. انتاریو و کبک جمعا بیشتر از سه چهارم کل محصولات کانادا را تولید می کنند. Prairies از مجموعه استان های Manitoba ،Saskatchewan و Alberta تشکیل شده است. قسمت اعظم زمین های این ناحیه صاف و بارور و برای کشاورزی ایده آل و دارای منابع غنی از انرژی است. این منطقه از کوه های راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان می رسد. سلسله جبال راکی شامل بلندترین قلل آمریکای شمالی است. 
سواحل غربی استان بریتیش کلمبیا به خاطر رشته کوه ها و جنگل هایش بسیار معروف است. منابع طبیعی چون الوار و ماهی نقش مهمی در اقتصاد این منطقه دارند. باغداری و توریسم از دیگر صنایع عمده در این منطقه به شمار می رود. منطقه شمالی سه حوزه است: یوکان، حوزه شمال غربی و نوناووت. این سه حوزه در مجموع بیش از یک سوم سرزمین کانادا را در بر گرفته اند. منابع منطقه شمالی شامل نفت، گاز طبیعی، طلا، سرب و روی می باشد. 

آب و هوا:
آب و هوای ساحل اقیانوس آرام در تابستان گرم و كاملا خشك و در زمستان ملایم ، ابری و مرطوب است . قسمت محصور در خشكی ، بسته به ارتفاع ، وضعیت آب و هوایی نامساعدتری دارد. نواحی جنوبی كانادای مركزی مرطوب و دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد است و در تمام طول سال باران می بارد، در حالیكه مناطق آتلانتیك ، آب وهوایی مرطوب دارد. نواحی شمالی كه شامل حدود 40 درصد از این كشور است ، شرایط سرد قطبی دارد و درجه حرارت در اكثر ایام سال زیر صفر است و در زمستان تا 40- درجه سانتیگراد نزول میكند. میانگین درجه حرارت روزانه در شهرهای مونترال و تورنتو در فصل تابستان (جولای ) 21 درجه سانتیگراد ( F69 ) است و در فصل زمستان ( ژانویه ) این دما تا7- تا 10- درجه سانتیگراد ( F20 14 ) نزول می كند.