<< مهندسی کامپیوتر در کانادا >>


1396/10/07 | نوشته ی: مدیر سایت |   1208


صنعت کامپیوتر و فناوری اطلاعات در جهان رو به رشد می باشد و به تبع آن تقاضا برای انواع نرم افزارهای کامپیوتری جدید در صنایع مختلف نیز در حال افزایش است.

کانادا از کشورهای رو به رشد در زمینه ی فناوری اطلاعات می باشد و دولت کانادا تلاش های بسیار زیادی را  به منظور جذب نیروی ماهر در حوزه ی فناوری اطلاعات از جمله مهندسان کامپیوتر، برنامه نویسان، طراحان نرم افزار و بسیاری از مشاغل مرتبط با این حوزه انجام داده است. در حال حاضر حدود 81,200 متخصص در زمینه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات و در زمینه های کامپیوتری در کانادا مشغول به فعالیت هستند اما سراسر استان های کانادا تا سال 2019 به بیش از 182,000 نیروی دیگر در این حوزه نیاز خواهند داشت. بنابراین اکنون مهندسان کامپیوتر و افرادی با تحصیلات در این رشته برای مهاجرت به کانادا الزامی به دریافت پیشنهاد کاری ندارند و می توانند از برنامه های تدارک دیده شده از سوی دولت کانادا در گروه نیروی متخصص برای مهاجرت استفاده کنند و از فرصت های شغلی رشته ی مهندسی کامپیوتر در کانادا بهره مند شوند.

مروری مختصر بر رشته های مرتبط به مهندسی کامپیوتر

مهندسی نرم افزار: مهندسی نرم افزار بر توسعه و نگهداری از مسئولیت نرم افزاری همانند ویندوز یا اندروید و … تمرکز دارد. این رشته بیشتر مشتری محور است و اغلب محصولی را برای تحویل به مشتری توسعه می دهد. رشته ی مهندسی نرم افزار از لحاظ تاکید زیاد بر نرم افزار تا حدی شبیه به رشته ی علوم کامپیوتری است اما حالت های متمایز خاص خود را دارد. مهندسی نرم افزار حوزه ی تخصصی تری است، زیرا معمولا با توسعه ی نرم افزار و توسعه ی وب سرو کار دارد. عناوین شغلی در این رشته معمولا شامل توسعه گر نرم افزار، مهندس ارشد نرم افزار، برنامه نویس، تحلیل گر و برخی از عناوین شغلی مشابه می باشد.

 

علوم کامپیوتر: همانطور که گفته شده بیشترین دو رشته ای که با هم همپوشانی دارند، رشته ی علوم کامپیوتر و مهندسی نرم افزار است. هر دو تاکید زیادی بر نرم افزار دارند اما علوم کامپیوتر بیشتر مربوط به حوزه های روباتیک، بیوانفورماتیک و روش های جدید استفاده از کامپیوتر ها است. برخی از عناوین شغلی این رشته مهندس نرم افزار هوش مصنوعی یا یک تحلیل گر بیوانفورماتیک است. مشاغلی همانند معماری داده، معماری امنیت، مهندسان سیستم های روباتیک و …. را نیز ممکن است در این گروه مشاهده شوند.

 

سیستم های اطلاعاتی (IS) و فناوری اطلاعات (IT) : سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات نیز تا حدی با هم همپوشانی دارند اما هر فرد با تحقیق متوجه می شود که چقدر این دو رشته از هم تمایز دارند . هدف سیستم های اطلاعاتی براورده کردن نیاز های یک کسب و کار مرتبط با اطلاعات است در حالیکه هدف فناوری اطلاعات تمرکز بر این نیاز ها از جنبه های یک تکنولوژی یا سخت افزار است. هر دو تمرکز بر نیازهای کسب و کار دارند در حالیکه IS  بر پیاده سازی کارامد سیستم ها و IT بر  تعمیر انها تاکید می کند . عناوین شغلی در این رشته شامل متخصص سیستم های اطلاعاتی یا متخصص فناوری اطلاعات می باشد . همچنین برخی از سمت های مدیریتی مانند مدیر IT یا مدیر پروژه IT ، مشاور IT نیز در این گروه قرار دارند.

 

حقوق رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا

فناوری اطلاعات یکی از حوزه های موفق در کانادا است و به نظر می رسد که علاوه بر این که تمامی مهندسان کامپیوتر و متخصصان این حوزه شانس بالایی برای یافتن شغل در کانادا دارند، متوسط درآمد مهندسان کامپیوتر در کانادا جزو درآمدهای بالای کانادا محسوب می شود. آمار  نشان می دهد که حقوق مهندسان کامپیوتر در کانادا با توجه به تخصص، مهارت و تجربه ی آنها بین 67,000 تا 108,500 دلار در سال است.