<< ورود و اقامت در دانمارک >>


1396/05/04 | نوشته ی: مدیر سایت |   1919


کشور های اسکاندیناوی- بدون نیاز به گذرنامه

اگر یکی از اتباع نروژ، سوئد، فنلاند یا ایسلند باشید، می توانید آزادانه وارد دانمارک شده و تا هر وقت که تمایل داشته باشید درآنجا اقامت کنید. این امکان به دلیل موافقت نامه خاصی است که بین کشورهای شمال اروپا به امضا رسیده است.

 

موافقتنامه  شنگن

اکثر  کشورهای  عضو  اتحادیه  اروپا  عضو  موافقتنامه  شنگن هستند. شهروندانی که در کشورهای شنگن زندگی می کنند می توانند آزادانه وبدون  هیچ  گونه  کنترل  مرزی،  آزادانه  بین  این  کشورها  سفر  نمایند.

 

کارت ثبت نام برای شهروندان اتحادیه اروپا

اگر تبعه سوئیس باشید یا از کشوری که عضو اتحادیه اروپا یا  EØS* است آمده باشید، می توانید یک کارت ثبت نام مخصوص را از ادارات منطقه ای امور دولتی دانمارک دریافت نمایید. دانمارک عضو اتحادیه اروپا است و بنابراین به مقررات این اتحادیه در مورد آزادی جابجایی وفادار است. به عنوان مثال می توانید وارد دانمارک شده و به دنبال کار بگردید. سایر افراد مانند بازنشستگان و افرادی که دارای درآمد کافی  می  باشند  نیز  می  توانند  کارت  ثبت  نام  و اقامت  در دانمارک را دریافت  نمایند.

 در مورد شهروندان کشورهای خاصی از اتحادیه اروپا که در جستجوی کار با دستمزد در دانمارک می باشند، مقررات خاصی به عنوان یک اقدام  موقت اعمال  می شود.  

 

ویزای دانمارک

اگر به منظور شرکت در یک رویداد فرهنگی یا بازدید از دانمارک به  عنوان  یک  جهانگرد  یا  ملاقات  با  آشنایان  یا  انجام  یک  ماموریت کاری می  خواهید از کشوری خارج  از اروپا  وارد  دانمارک  شوید،  

    باید درخواست ویزا نمایید. در  www.nyidanmark.dk فهرستی از کشورهایی که شهروندان آنها برای بازدید از دانمارک نیاز به ویزا دارند، درج شده است. قبل از مسافرت به دانمارک باید درخواست ویزا  نمایید.  برای  درخواست  ویزای  دانمارک  باید  به  کنسولگری  یا سفارت دانمارک در کشور خود مراجعه نمایید. یک ویزا به مدت سه  ماه اعتبار دارد و حق کار در دانمارک را به شما اعطا نمی کند. درشرایط عادی، یک ویزا برای تمام حوزه شنگن معتبر است.

 

اشتغال در دانمارک

اگر از کشوری می آیید که تابع مقررات اتحادیه اروپا است، می توانید  مطابق  با  مقررات  خاص  اتحادیه  اروپا  در  دانمارک  به  دنبال کار گشته و مشغول به کار شوید. حداکثر تا سه ماه بعد از ورود به کشور باید از اداره منطقه ای امور دولتی درخواست کارت ثبت نام نمایید. با ورود به www.nyidanmark.dk می توانید اطلاعات بیشتری  کسب  نمایید.

در مورد اتباع کشورهای بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی، سلواکی، اسلونی، جمهوری چک و مجارستان که در جستجوی کار با دستمزد در دانمارک می باشند، مقررات خاصی به عنوان یک اقدام موقت اعمال می شود. با ورود به www.nyidanmark.dk می توانید اطلاعات بیشتری  کسب  نمایید. اگر می خواهید در دانمارک کار کنید و اهل کشوری به غیر از اعضای اتحادیه اروپا یا EØS می باشید، قبل از ورود به کشور باید درخواست مجوز نمایید. برای درخواست جواز کار و اقامت در دانمارک، باید به کنسولگری  یا  سفارت دانمارک  در کشور خود مراجعه  نمایید.

اگر یک پیشنهاد کار مندرج در فهرست مثبت دریافت کرده باشید، می توانید جواز کار و اقامت در دانمارک را کسب نمایید. فهرست مثبت، فهرستی از حوزه های استخدامی است که با کمبود نیروی کار واجد شرایط  مواجه  می  باشند. فهرست  مثبت  شامل  متخصصان  فن  آوری اطلاعات، مهندسان، پزشکان، داروسازان و پرستاران می شود. به عنوان مثال، برای کار به عنوان یک پزشک، داروساز یا پرستار در دانمارک، باید اجازه رسمی دانمارک را کسب نمایید. برای مشاهده کل فهرست مثبت می توانید به  www.nyidanmark.dk مراجعه نمایید.

همچنین اگر پیشنهاد کاری با حداقل حقوق سالانه 450،000 کرون  دانمارکی (تقریبا 000/60 یورو) دریافت نموده باشید، می توانید جواز کار در دانمارک را کسب نمایید.بعد از دریافت جواز کار و اقامت در دانمارک، می توانید درخواست ملحق شدن خانواده خود را بدهید. یکی از مفاد (قانون اتباع خارجی دانمارک) این است که آنهایی که خواستار جواز کار و اقامت دردانمارک  می  باشند،  بایستی  بتوانند  زندگی  خود  را  تامین  نمایند. در مورد شهروندان اتحادیه اروپا قواعد خاصی اعمال می شود. با  مراجعه  به  www.nyidanmark.dk  می  توانید  اطلاعات  بیشتری کسب  نمایید.

 

جواز اقامت برای درخواست اشتغال - کارت سبز

دانمارک دارای یک برنامه کارت سبز خاص نیز می باشد. کارت سبز مجوزی است که به شما اجازه می دهد به مدت شش ماه به دانمارک آمده و به دنبال کار بگردید. برای دریافت کارت سبز، باید امتیازات

کافی را که با استفاده از یک نظام امتیازبندی تعیین می شود، کسب نمایید. تحصیلات، مهارت در زبان و تجربه کاری موجب کسب امتیاز خواهند شد. با مراجعه به www.nyidanmark.dk می توانید اطلاعات بیشتری در مورد برنامه  کارت  سبز  دریافت  نمایید.