<< جغرافیا و جمعیت دانمارک >>


1396/04/24 | نوشته ی: مدیر سایت |   1080


.جغرافیا و جمعیت

اکثر مردم دانمارک در شهرها زندگی می کنند

جمعیت پنج میلیون نفری

جمعیت دانمارک به سختی به بیش از 5،4 میلیون نفر می رسد. 85درصداز این جمعیت در شهرها زندگی می کنند. تقریبا 1،6 میلیون نفر در پایتخت آن کپنهاگ و حوزه کپنهاگ بزرگ زندگی می کنند. دومین شهر بزرگ دانمارک آرهوس (Århus) با جمعیتی در حدود300000نفر می باشد. زبان رایج در سراسر کشور دانمارکی است. تقریبا ۵ درصد از کل جمعیت دانمارک یعنی حدود  720000 نفر خارجی هستند - که شامل  مردم  کشورهای  شمال  اروپا،  اروپای  مرکزی،  آمریکای  شمالی، خاورمیانه و آفریقا و آسیای جنوبی می شوند

جزایر متعدد

دانمارک از شبه جزیره یولند (Jylland) و 406جزیره دیگر تشکیل شده  است.  بزرگ  ترین  جزایر  دانمارک،  شیلند  ( Sjælland)  و  فیون ( Fyn)می باشند. بسیاری از جزیره ها کوچک هستند و افراد کمی در آنها سکونت دارند.

 

کپنهاک پایتخت دانمارک بزرگترین شهر کشور بوده و در شیلند قرار دارد. بزرگترین شهرها در یولند عبارتند از آرهوس،آلبورگ (Aalborg) و اسبرگ (Esbjerg) اودنسه (Odense) بزرگترین شهر جزیره فیون می باشد. بیشتر نقاط دانمارک در نزدیکی ساحل دریا قرار دارند. دانمارک دارای یک خط ساحلی به طول تقریبی  3700 کیلومتر می باشد.  دانمارک فاقد کوهستان است و ارتفاع  بلندترین نقطه  آن  از باشد. دانمارک فاقد کوهستان  است و ارتفاع بلندترین نقطه آن ازسطح دریا به  173 متر می رسد. بخش اعظم خاک کشور دانمارک را زمین های کشاورزی تشکیل می  دهند.

 

دانمارک دارای یک شبکه گسترده جاده ای و خطوط آهن است. مسافران می توانند با استفاده از قطار یا اتوبوس در اکثر اوقات روز و شب به همه نقاط کشور سفر کنند. کشتی ها نیز امکان تردد بین بیشتر  جزایر را فراهم  می  آورند. یکسری پل ها، بخشهای یولند، فیون و شیلند را به یکدیگر وصل می  کند. یک پل دیگر نیز کپنهاگ و شهر مالمو(Malmö) درسوئدرا به هم وصل می کند.

بخشی از اسکاندیناوی

جزایر فارو (Færøerne) و گروینلند ( Grønland) بخشی از اتحاد مشترک پادشاهی دانمارک بوده،  ولی  خودمختارمی  باشند. یعنی مردم آنها شهرونددانمارک محسوب شده و نمایندگان خود را برای پارلمان دانمارک انتخاب می کنند و علاوه بر آن مجامع دموکراتیک خود را دارند.

دانمارک بخشی ازاسکاندیناوی است. پنج کشور شمال اروپا عبارتند از: دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند و ایسلند، به علاوه مناطق خودمختار گرویلند، جزایر فارو و اولند ( Åland) دانمارک عضو اتحادیه اروپا (EU)است.

سرزمین دوچرخه سواران

دانمارک یکی ازکشورهایی است که در جهان دارای بیشترین تعداد دوچرخه سوار می باشد. در ساعات شلوغی ترافیک شهر، تعداد زیادی دوچرخه  سوار- والدینی که فرزندان خود راحمل می کنند - را در راه منزل یا محل کار، مهدکودک و کودکستان مشاهده خواهیدنمود.